Projenin Adı: Rdvv NoTune 2008V1 14Watt

 Projenin Yayınlandığı Tarih: 29 December 2011 12:55 PM


Merhaba değerli ViProje okurları. Rdvv serilerinden 2008v1 14watt sizlerle paylaşmaktan mutluyum. Bu serinin özelliği çıkış katının 14watt olması. Sadece vco bobininin bulunması. Diğer tüm bobinler pcb üzerinde olması.
Bana göre bu seri imalat açısından kolay olması yönü ile avantajlı. Ancak geri yansıyan rf sinyalinden vco’nun ne kadar etkileneceği konusunda hiçbir deneyimim yok. Etkilene bileceğini düşünüyorum. Çünkü 7wattlık serilerde biraz sinyal yansıdığında gürültü ortaya çıkıyordu.
Bazı devrelerimizi çalıştıramayan arkadaşlarımız çıkıyor. Bunların birçok nedeni var. En çok rastladığım problemler;
Sahte ve muadil devre elemanları
RF’ye uygun olmayan devre elemanları
Özensiz ve hatalı montaj
RF malzemeleri pahalı ve pek bulunur olmadığından sahtesi, muadili üzerinde yazılmış elemanları almak mümkün oluyor. Satın almadan önce lütfen bazı kritik ve zor bulunan devre elemanları hakkında bilgi edinin. RF’ye uygun malzeme derken rf ile muhatap olan yerlerde mercimek kondansatör ve karbon direnç kullanmaya özen gösterin. Bunlar vco gibi hassas noktalarda devrenin çalışmamasına ve dengesiz çalışmasına neden olabilir. İmal ettiğiniz devreye ne kadar özenirseniz o kadar güzel çalışır. Lehimleme işleminden sonra lütfen lehim pasta kalıntılarını kimyasallarla temizleyiniz. RF lehim pastasını sevmez. Son olarak ta RF çıkışınızı lütfen çalıştırmadan önce 50ohm yük ile sonlandırınız. Aksi halde rf sinyaliniz geriye yansır ve çıkışınızı bozabilir. İyi çalışmalar dilerim.

Rdvv_2008v1_14watt.zip


ViProje  Rdvv NoTune 2008V1 14Watt

www.000webhost.com